Bilardo Matematiği 3 Bant Bilardo Kesme Sistemi

3 bant bilardo sporunda başarılı olmak için karşımıza sıkça çıkan kesme atışlarını çok iyi bilmek ve isteka topunun hangi açılardan, hangi noktalara gitmesi gerektiğini çok iyi anlamamız gerekmektedir.

3 bant bilardo kesme atışlarını konu alan, şahsıma ait bir sistem. Adım adım resimli, videolu bilardo eğitimi.

Top 1 isteka topu-beyaz, Top 2 atış topu-kırmızı, Top 3 varış topu-sarı.

Top 2 Atış Topu Puanları

Top 1 sırasıyla top 2 ve uzun banta temas ettikten sonra sol taraftaki kısa bantta gitmesi gerektiğinden, sol efektli, saat 9 yönünde atışlar yapıyoruz. Bu yüzden puanlar sol köşeden başlar. Top ikinin yakın olduğu uzun bant üzerinde, her elmas 10 puan olacak şekilde dizilirler. 0 10 20 30 ve 40

Eğer atış sağ efektli saat 3 yönünde olsa idi sıfır puan sağ köşede olurdu.

Top 2 atış topu puanı

Uzun banta doksan derece dik bir açı ile bakarak, iki elmas arasını 10 eşit parçaya bölerek, top ikinin puanını tespit ediyoruz. Top 2 bu grafikte, masada 10 puanda duruyor.

Top 1 Start Puanları

Start 0 puanı atış puanının iki katıdır. Yani her iki elmas 10 puandır. 1/8 kalınlık, saat 9 efekt (falso) ve uzun vuruş ile kısa banta gidecek en dik açımızı bulmuş oluyoruz.

Eğer her elmas 10 puan olsun derseniz atış puanı x 2 = Start 0 puanıdır.

Örnek; top 2 puanı 12 ise, start sıfır 24 puandır.

Start 0 puandan sonra her elmas -1 efekttir. -1 -2 -3

Top 3 Varış Puanları

Bilardo masasının dördüncü elması varış 0 puandır. Sıfırdan sonra her elmas +1 efekttir. +1 +2 +3

Üçüncü bant köşesinde ki elmas ile dördüncü bant, dördüncü elmas izdüşümü arasında bir hat olduğunu düşünün. İşte bu hat varış 0 puandır.

Efektler

Top ikiye 1/8 atış yapacakmış gibi, atış topu puanı ile aynı puana bir hat çiziyoruz. Bu grafikte 10 puan. Bu 10 puan start 0 puan demektir.

Eğer top 1 bu hat üzerinde ise atış 1/8 saat 9

Eğer top 1 -1 hat üzerinde ise atış 1/8 saat 10

Eğer top 1 -2 hat üzerinde ise atış 1/8 saat 11

Eğer top 1 -3 hat üzerinde ise atış 1/8 saat 11,5 veya 1/16 saat 12

Hesaplama Nasıl Yapılır

Öncelikle varış hattına bakıyoruz. Üçüncü bant köşesinde ki elmastan dördüncü bant sıfır puan elmasının izdüşümüne bakıyoruz. Varış topu bu hat üzerinde ise varış sıfır puandır. Top 3 az ileride ise daha ince veya daha baskılı bir atış gerekir. Top 3 az geride ise daha kalın veya daha az efekt ile bir atış gerekir. Top 1 efektini az içeriden vurabilirsiniz. Bu pozisyonda bütün mesele top biri, ikinci bantta, birinci elmasa yakın noktalara göndermektir.

Top 2, 10 puanda durduğuna göre, start 0 puan, 10 puandır. Top ikiye 1/8 kalınlığında bir hat oluşturarak bakıyoruz. Eğer bu hat, top birin üzerinden geçiyorsa, start 0 atışı yani 1/8, saat 9 ve uzun vuruş yapıyoruz. Top 1 bu hattın sağ tarafında ise az kalın, sol tarafında ise az ince bir atış yapmalıyız. Bu pozisyonda bütün mesele top biri, ikinci bantta, birinci elmasa yakın noktalara göndermektir.

3 BANT BİLARDO KESME ATIŞLAR

Atış topu 10 puanda olduğuna göre start 0 puan, 10 puan ile başlar. 10-10=0 tek farklılık start -1 puan. Öyleyse -1 efekt uyguluyoruz ve saat 10, 1/8 uzun vuruş yapıyoruz. Top 1 ikinci bantta 5 6 puanlık bir toleransı vardır. Top 1 bu tolerans içinde her hangi bir yere giderse mutlaka sayı olacaktır. Uzun vuruş yaptığınız sürece sayı olacaktır. Eğer efekt üçüncü bantta yok olursa top 1 kendini atamayacaktır.

Start -3 puan olduğuna göre efekt saat 11,5 olmalıdır. Efekt azaldıkça top 1 üçüncü banttan dördüncü bant 0 puana gitmekte zorlanacaktır. Öyleyse İkinci bantta ve üçüncü bantta az ileriye gitmesinde fayda vardır. Sürekli 4 bant üzerinden örnekler veriyor olmam sizi aldatmasın. Varış topu üçüncü bantta yakın olduğunda da atış yapabilirsiniz.

Top 3 varış 0 puandan oldukça uzakta duruyor. Dördüncü bant ters bant olduğundan güçlü bir atış istiyor. Top 1 uzama yapacaktır. Dolayısıyla az ince bir atış olmalıdır.

Top 2 10 puanda olduğundan, start 0, 10 puan olmalıdır. Top 1 -1 efekt istiyorken varış puanı ise +1 efekt istiyor. Dolayısıyla saat 9, 1/8 ve uzun vuruşta bir değişiklik olmuyor. Top 1 ikinci bantta bu sefer 1,4 2 elmas arasına gitmelidir.

Start puanı -4 efekt, varış puanı ise -1 efekt. -4 +1 = -3 yani 1/8, saat 11,5 ve uzun vuruş. Top 1 saat 9 efektli atışta ikinci bantta 1,5 elmas isterken, saat 11,5 efektli atışta 1,9 elmas ister. Bunun sebebi top 1 az efektli atışta üçüncü banttan dördüncü banta açıyı daha az genişlettiği içindir. Daha dik hareket eder.

 

 

Devam edecek

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here