Bilardo Istaka Uçları Özellikleri, Bakımı, Nasıl olmalıdır

Bilardo ıstaka uçları denildiğinde akla gelen ilk şey JAPON DOMUZ derisidir. Çıtlama yani kayma yapmaması için tebeşir tutması ve bilardo topuna tutunuşu, kavraması çok iyi olmalıdır. Bilardo sporunun en önemli unsurudur. Istakanızın kalitesi ne olursa olsun uç her şeyden önemlidir.

Sentetik ve sığır derisi olanlar da vardır ancak tercih edilmezler. 6, 8, 10, 14 kat olanları vardır. Katman sayısı arttıkça fiyatta artar. En çok tercih edilen 8 katmandır ve yükseklik 7 mm. Bazı 3 bant bilardo profesyonel oyuncular çok kısa uç kullanırlar. 3 veya 4 mm gibi. Yani uçta kısaltma yaparlar.

6 kat uçlar daha ekonomiktir ancak 8 kat ile yükseklikleri aynı olduğundan, daha az presleme yapılır, dolayısıyla 8 kata göre az yumuşaktır. Ancak bu M ile S arasındaki fark kadar değildir.

Amerikan bilardo ve 3 bant bilardo disiplinlerinde genelde Ø11,8, Ø12, Ø13 mm ıstaka ucu (fiber) kullanılmaktadır. Dolayısıyla deri uç, ıstaka ucundan büyük olmalıdır. Zira tam merkez yapıştırılamaz. Öyleyse tıraşlama payı olmalıdır ki deri uç çapı genelde 14 mm’dir. Snooker bilardo uçları Ø11 mm’dir.

Bilardo Istaka Uçları Sertlikleri

(Soft Soft) SS Çok Yumuşak Uçlar

SS bilardo ıstaka uçları çok yumuşak olduğundan tercih edilmez. Artistik bilardo oyuncuları bazı atışlarda bu uçları kullanırlar. En yüksek kavrama verir ancak ömrü çok kısa ve çok şişme yapar. Uç ne kadar yumuşak ise o kadar darbe emici olur. Varsayıyorum 100 kg vurdunuz topa aktarılan kuvvet 50 kg gibi.

(Soft) S Yumuşak Uçlar

S uçları Amerikan bilardo ve karambol bilardo oyuncuları tercih edebilir. Benim S uç kullanan arkadaşlara tavsiyem S kadar kavraması olan M’ye yakın bir uç tercih etmenizdir ki böylece daha uzun ömürlü olsun ve az şişme yapsın. Ancak ekonomi önemli değil ise ve S uç alışkanlığınız var ise tercih ediniz. Varsayıyorum 100 kg vurdunuz topa aktarılan kuvvet 70 kg gibi.

(Medium) M Orta Sert Uçlar

En çok tercih edilen bilardo ıstaka uç sertliğidir.

Kısa mesafe 3 bant atışlarında maksimum dışına vurulabilir. Baskılı atış yapmadan maksimum falso verilebilir. Plase atışlarında kullanılır.

Uzun mesafeli çektirme, sırt ve 8 bant atışlar gibi kuvvet gerektiren atışlara cevap verdiği, hem tok ses çıkarması ve kavraması mümkün olan en iyi olduğundan tercih edilir. Bir uç kısa zamanda ne kadar şişiyor ve boyu kısalıyorsa o kadar sertliği değişiyor demektir. İlk taktığınızda başka bir sertlik bir kaç ay sonra başka bir sertlik ile bilardo oynuyorsunuz demektir ki kas hafızası bakımından sıkıntılı bir olaydır. S uçlara göre daha uzun ömürlüdür.

(Hard) H Sert Uçlar

Kuvvet gerektiren atışları daha kolay yapmak için tercih edilir. Bilardo topunun maksimum dışına vurmuyorsanız ve ıstaka hakimiyetiniz iyi ise tercih ediniz. Bazı oyuncular bilardo topunun çok dışına çıkmadan içeriden vururlar. Bazı profesyonel oyuncularının da tercihidir. Kaliteli olanları daha uzun ömürlüdür ve şişme yapmaz.

(Hard Hard) HH Çok Sert Uçlar

Çok aşırı sert olduğundan pek tercih edilmezler. Tabiri caizse beton gibidir.

Bilardo Istaka Ucu Bakımı

Bilardo ıstaka ucu şişme yaptığında onu yakarız. Çakmakla değil ha ): Yakı aletleri vardır. Yakı aletleri dikkatli kullanılmalıdır bazen uca ve fibere zarar verebiliyor. Ancak ücretsiz olanı; Bilardo ıstaka şaftını düz bir zemine yatırıyoruz. Elimize 4×15 cm gibi bir sunta lam alıyoruz (beyaz yüzey) ve şaftı çevirerek sürtüyoruz. Fiber ile aynı çapa inene kadar 1 veya 2 dakika sürteriz. Kaliteli deri uçlar sürtünmeden dolayı kolayca parlar ve çapı fiber çapına tam eşit olur. Yakma işlemine başlamadan evvel şaftı ve ucu temizleyiniz.

Bilardo oynadıkça deri ucumuzun mercimek şeklindeki ön bombe bozulduğunda elimize 7 veya 10 cm genişliğinde 10 veya 15 cm uzunluğunda 100 kum zımpara alıyoruz. Avucumuzun içinde zımparaya yukarıya doğru bombe oluşturuyoruz. Deri ucun merkezinden dışarıya doğru şaftı çevirerek sürtüyoruz. Zımparanın deri uç üzerinde hafif bir tüylenme yapmasını isteriz ki tebeşir daha iyi tutsun.

Bilardo Istaka Ucu Nasıl yapıştırılır

Bilardo ıstaka şaftının fiberini zımparalıyoruz. Zımparanın keskin köşesini fiber merkezinden dışarıya doğru çok minik ileri geri hareketler ile yapınız ki fiber zarar görmesin. İleri giderken bastırın geri gelirken serbest bırakın.

100 kum zımparayı düz bir zemine yatırın. Deri ucun yapıştırıcı sürülmesi gereken yüzeyi zımparanın üzerine bırakın. Parmaklarımız ile ucu tam yüzey zımparaya yapıştırarak ve 8 çizerek sürtünüz. 3 veya 5 defa 8 rakamı çizerek yapmanız yeterlidir. Deri ucun üzerinde yazı kalmasın.

En iyi ıstaka ucu yapıştırıcısı Bally. Ancak en az 3 gün beklemek gerekir. İnce bir katman sürün hem deri uca hem fibere. 20 dakika bekleyin. Tekrar ince bir katman sürün. 20 dakika tekrar bekleyin. Deri ucu fibere yapıştırın. 3 gün bekleyin.

Loctite 401 Henkel (Alman) en iyi Japon yapıştırıcısıdır. Deri uca ince ve her tarafa yayılacak şekilde sürün. Fiberin üzerinde gezdirin ve merkez olacak şekilde bırakın. Unutmayınız 3 veya 4 saniye zamanınız vardır. Baş parmak ile 3 veya 5 saniye hafif bastırın.

Yapıştırıcının ağzını bir peçete ile silerek kapağını kapatın. Eğer yapıştırıcı kalırsa bir daha açamazsınız.

Bir kaç dakika bekleyin yapıştırıcı kurusun. Kalın maket bıçağı kullanın. Bir tahta üzerine şaftı ters çevirip deri ucu tahtaya koyun. Maket bıçağını tam düz kullandığınızdan emin olun. İleriden geriye doğru ve geriden ileriye doğru beşik ayak hareketi gibi bastırarak deri ucun önce kabasını kesin. Çevirerek tekrar edin. Önce emniyet unutmayın! Daha sonra sabırla ince ince deri ucu fibere yakınlaştırın. Düz sert bir şeye yapıştırılmış kalın zımpara ile ön zımparalama ve ardından 100 veya 150 kum zımpara ile deri ucu fibere yaklaştırın ve daha sonra sunta lam ile yakın.

Bu iş için tüm işleri yapan bir el makinesi vardır. Ancak 50$ gibi bir fiyatı vardır.

Istaka deri ucu bir tornacıya da yaptırabilirsiniz.

Bilardo Istaka Ucu Nasıl Değiştirilir

Eğer bir aparat yoksa veya tornacıya vermek istemiyorsanız: Eğer uçta yan keski ile tutacak kadar yükseklik var ise tutturun ve sağa yola hafif kastırın. Eğer uç gelmiyor ise zorlamayın zira fiberden bir parça veya komple fiber kopabilir.

Deri uç kısa ise maket bıçağı ile kazıma yapın. Fibere ve kendinize zarar vermekten kaçının.

Eğer fiber zarar görmüşse; Çakmak ile sadece fiberi ısıtın. Isınan Japon yapıştırıcı erir. Bir pense ile fiberi tutun ve şaftı çevirin. Fiber kolayca çıkmalıdır. Çıkmıyorsa az ısıtılmış demektir.

Pro fiber uç kemik renginde ve ön tarafı kapalı olandır.

Fiber uç ilk alındığında Ø12,5 mm gibi az şafttan kalındır.

Bu tür makinesi olan arkadaşlar vardır onlara da kargo ile gönderip yaptıra bilirsiniz.

 

Etiketler

bilardo ıstaka ucu nasıl olmalı
istaka ucu nasıl olmalı
bilardo ıstaka uçları
bilardo ıstakası uçları
bilardo ıstaka ucu
bilardo ıstakası ucu
ıstaka ucu
bilardo uçları
ıstaka ucu nasıl yapıştırılır
ıstaka ucu nasıl değiştirilir
bilardo ıstaka ucu nasıl yapıştırılır
ıstaka ucu düzeltme
ıstaka ucu değiştirme
ıstaka ucu nasıl takılır

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here